Arraiá do Povo presents an eight-day program with local and national attractions

Arraiá do Povo will as soon as once more appeal to the Praça de Eventos da Orla de Atalaia with dwell music and a northeastern cultural celebration on Wednesday the twenty second. Local and national artists performing forró pé-de-serra trios, symphonic and additionally philharmonic. Such as quadrilhas juninas. Arraiá do Povo is the most recent occasion to incorporate the Northeastern Cultural Conference 2022, a program created by the Serbian authorities by the Aperipê Culture and Arts Fund (Funcap) for June.

As occurs yearly, Funcap honors artists who, by their work and types of expression, contribute to The unfold of Northeastern tradition. For this version, the principle stage is known as after Paulinha Abelha, the lead singer of Calcinha Preta, whereas the second stage, which refers to a conventional efficiency, is known as Clemilda in reminiscence of “Queen. of Forró “. The whole occasion will likely be broadcast dwell on Aperipê TV (Channel 6.1), Aperipê FM (106.1), YouTube (Funcap Channel) and Instagram (@funcapse).

ARRAIÁ DO POVO 2022 Schedule:

Key Stages: PAULINHA ABELHA
06/22 (Wednesday)

6pm – Our Lady of the Conception Philharmonic (Itabaiana)
7pm – Sergipe Symphony Orchestra (Aracaju)
20h – United at Asa Branca (Aracaju)
20:30 – Chiko Queiroga and Antônio Rogério
22 – Antonio Carlos du Aracaju
00h – Baby Voice (CE)
2am – Thai Nogueira

06/23 (Thursday)
7pm – Remelexo Quadrilha (Santana do São Francisco)
20 – Balança Mais Não Falls Gang (Itabaiana)
8.30pm – Green Viper
10pm – Leather Jacket
00h – Anastasia (PE)
2am – Zé Tramela

06/24 (Friday)
18 hours – Philharmonic Lira Carlos Gomes (Estancia)
18:30 – twentieth Century Quadrillha (Aracaju)
7 Nights – Lucas Campelo
20:30 – My Scale
10 Nights – Sergival
00 o’clock – Erivaldo de Carira
2 hours – Forró Maior (CE)

06/25 (Saturday)
18 hours – Philharmonic Lira Paulistana
19 hours – Philharmonic Pe Manoel Araújo (Ribeirópolis)
20h – Sao Bento Gang (N. Sra. Do Socorro)
20:30 – Chiquinho to Além Mar
10pm – Cezzinha (PE)
00h – Xote Baião
2 hours – Danielzinho Kaceteiro

06/26 (Sunday)
18 hours – Philharmonic Maestro Fr. Abilio Leite (Itabaianinha)
18:30 – Quadrilha Asa Branca (Simão Dias)
7 Nights – Luiz Fontineli
20:30 – Seine
10pm – Tennis Del Rey (BA)
00h – Blonde Accordion
2:00 am – Thunderstorms

06/27 (Monday)
7 យប់ – Nossa Senhora da Conceição Philharmonic Band (Itabaianinha)
20 hours – United Quadrilha do Arrasta Pé (Itaporanga D’ajuda)
20:30 – 3 Muleques
10pm – 3 from Northeast Zone (PB)
00h – Alcymar Monteiro (CE)
2am – Thin waist

06/28 (Tuesday)
7pm – Philharmonic of the Divine (Indiaroba)
20h – Xodó da Vila gang (Aracaju)
8.30pm – Glaubert Santos
10pm – Joao Lacerda (PB)
00h – Dede and Jeanny
2am – Light on the skirt

06/29 (Wednesday)
7 Nights – Euterpe Maruinense Philharmonic (Maruim)
20 hours – Silibrina Raio Gang (Lizard)
20:30 – Valtinho to Acordeon
10 nights – João da Passarada
00h – Master (SE)
2 hours – Patricinhas do Forró

Araida Clemilda
06/22 (Wednesday)

7pm – Caceteiras by Master Rindú (São Cristóvão)
20h – Tattoo: Forro Messenger
21:30 – Bobinhos do Forró
23:30 – Robertinho scored 8 objectives.

06/23 (Thursday)
7pm – Samba de Coco (Laranjeiras)
8 Nights – Karmen Korreia
21:30 – Bebero da Paraíba
11:30 pm – Rebecca Melo

06/24 (Friday)
19h – 1st Battalion, Shaozhou (Laranjeiras)
8pm – Jaílson do Accordion
21:30 – Heitor Mendonca
11:30 pm – Forró Maturi

06/25 (Saturday)
19 o’clock – Bacamarteiros Battalion of Aguada (Carmópolis)
20:00 – Pavio do Forró
21:30 – Scurinho Zabumbada
23:30 – Zito and Zety

06/26 (Sunday)
19 hrs – Bacamarteiros Battalion of Senhor do Bomfim (Santo Amaro das Brotas)
8pm – Raulzinho Accordion
21:30 – Marcos Paulo
11:30 pm – Chives and Forró Bis

06/27 (Monday)
7 Nights – Sieved Xerem (Aracaju)
20 hours – Luiz Rodrigues and Retalhos Northeast
9.30pm – Bob Lélis
23:30 – Forró Paraxaxá

06/28 (Tuesday)
7pm – Samba de Coco by Mestre Diô (Aracaju)
8pm – Aradon Nordes
21:30 – Accordion Missinho
23:30 – Mimi do Accordion

06/28 (Wednesday)
6pm – Baile do Cheiroso – Mamulengo de Cheiroso Group (Texto Aglaé Fontes)
7pm – Samba de Pareia (Laranjeiras)
8 Nights – Heribas do Forró
21:30 – Santana Bai dao da Penha
23:30 – Robson do Rojão

Leave a Comment